بارها و بارها در مقالات مختلفی از فواید بی شمار ورزش برای سلامتیصحبت شده است. اما اینبار بیایید از دیدگاه دیگری به موضوع ورزش نگاه کنیم. تا کنون دقت کرده اید که ورزش بر روحیه هم اثرات مثبتی دارد. واقعاً آیا بین ورزش کردن و شاد بودن ارتباطی وجود دارد؟ با ما همراه باشید.

بیایید یک روز خود را از صبح مرور کنیم. احتمالاً شما هم مانند بسیاری دیگر از افراد هر روز یک روال ثابتی در زندگیدارید. صبح از خواب بیدار می شوید، به محل کار می روید. بعد از ساعتها کارو خستگی به خانه بر می گردید. در میان این فشارها و خستگی ها، لازم است نیروی تازه ای به دست آوریم تا دوباره احساس طراورت و شادی کنیم. و اینجاستکه یک راهکار طلایی به میدان می آید: ورزش

اثرات ورزش بر شاد بودن

اندروفین و BDNF عامل شادی پس از ورزش

موقع خستگی شدید ناشی از ورزش و فعالیت های فیزیکی، توسط مغز اندروفین آزاد می شود. اندروفین برای شاد بودن به ما کمک می کند.

موقع ورزش کردن، مغز این فعالیت بدنی را حسمی کند و برای محافظت بدن در برابر این استرس پروتئینی بنام  BDNFآزاد می کند.( BDNF : عامل نوروتروفیک مشتق شده از مغز)

BDNF همچون کلید تنظیم مجدد عمل می کند و نورون های حافظه را ترمیم می کند. در حالی که این پروتئین ترمیم را انجام می دهد، مغز اندروفین ترشح می کند. این مواد شیمیایی باعث می شوند اثر استرس کم شده و احساس شادی به وجود آید. بنابراین اندروفین و BDNF باعث می شوند بعد از ورزش کردن، احساس شادی کنید.

برنامه‌ی ورزشی ثابت داشته باشید

درست است! کاملاً حق با شماست! داشتن یک برنامه منظم ورزشی در عمل کار سختی است. اما اگر واقعاً می خواهید این حس شادی را تجربه کنید، لازم است کمی سختی تحمل کنید.در طی پژوهشی که در دانشگاه ایالتی پن در زمینه فرکانس و تناوب ورزش انجام شد، مشخص شد لازم است، برای شادی و نوآوری بیشتر در یک روز کاری ورزش کنیم. با ورزش کردن در یک روز، لزوماً آن روز خوشحال نخواهید بود. اگر به صورت همیشگی و منظم ورزشکنید، در درازمدت، اثرات این ورزش در بدن باقی می ماند.

با این حساب، حتی اگر لازم نباشد هرروز ورزش کنید، توصیه می شود که یک برنامه ورزشی منظم و ثابتی داشته باشید.

منبع: راسخون

هر انسانی استعداد ها و توانایی های خاصی دارد. قطعاً شما هم این نکته را می دانید  که هرچه در سنین پایین تر استعدادها و توانایی های کودک کشف و تقویت شود، نتیجه بهتری به دنبال خواهدداشت. نتایج یک تحقیق نشان می دهد که تخیلات کودک برای غلبه بر دردها و مشکلات و رنج ها به او کمک می کند. علاوه بر این، خلاقیت باعث بهتر شدن یادگیری، تقویت اعتماد به نفسو مهارت های اجتماعی می شود.می توان گفت کودکان به طور طبیعی خلاقیت زیادیدارند و قدرت تخیل بالایی دارند. و این خلاقیت نیازمند پشتیبانی پدر و مادرهاست. برای تقویت خلاقیت کودک این راهکارها مفید خواهد بود:

راهکارهای تقویت خلاقیت کودک

تلویزیون کمتر، کارهای هنری بیشتر

کودکتان را تشویق کنید تا در کارهای هنری شرکت کند. زمینه را برای فعالیت هایی همچون یادگیری نقاشی، کتاب خواندن، تمرین و تکرار یک بازی مهیا کنید. در مقابل تلویزیون یا هر صفحه نمایش دیگری را محدودتر کنید.

فرصتی برای تفکر وسیع به کودک دهید

به این منظور به کودکان فرصت دهید تا برای مشکلات، راه حل ها و روش های مختلفی ارائه دهند. سپس از آنها بخواهید تا برای راه حل ارائه شده، مسیرهای مختلفی بیان کنند. در واقع باید از کودکان بخواهید تا با قدرت خلاقیت خود برای یک مشکل مشابه، راه حل های مختلفی ارائه کنند.

ادامه (کلیک کنید)رای بالا بردن اعتماد به نفس، قبل از هر چیز به فکر کسب توانایی باشید. در واقع فراگیری یک هنر یا مهارت، علاوه بر تخلیه هیجانات منفی، برای بالا بردن اعتماد به نفس نیز موثر است. برای افزایش اعتماد به نفس خود سعی کنید راهکارهای زیر را نیز دنبال کنید:

گام هایی محکم برای افزایش اعتماد به نفس

تمرین نه گفتن

نیازی نیست با تندی و بی احترامی با دیگرانبرخورد کنید. اما در برابر درخواست های دیگران قاطع باشید. در کمال احتراماما با قاطعیت، هرجایی که لازم است به دیگران نه بگویید.

مثبت بیندیشید

با خود اینگونه فکر کنید که اعتماد به نفس بالایی دارید. در ذهنتان به خود نگویید که من اعتماد به نفس ندارم، بلکه برعکس سعی کنید افکار مثبتی داشته باشید.

سعی کنیددر فعالیت هایی همچون کلاس‌های ورزشی، انجمن‌های دانشجویی، باشگاه و برنامه های تفریحی شرکت کنید. شرکت در این فعالیت ها به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

از شکست ناامید نشوید

از شکست ها، ناراحت نشوید. دیگران هم تجربه های ناموفقی داشته اند. فقط کافیست به مسیرهای متفاوت فکر کنید.

روابط اجتماعی خود را تقویت کنید

اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس خود هستید، بنابراین لازم است، اجتماعی باشید. سعی کنید در فعالیت هایی همچون کلاس‌های ورزشی، انجمن‌های دانشجویی، باشگاه و برنامه های تفریحی شرکت کنید. شرکت در این فعالیت ها به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

منتظر تأیید دیگران نباشید

نگران طرد شدن نباشید. گاهی ترس از طرد شدنو یا عدم پذیرش دیگران، عامل پایین بودن اعتماد به نفس است. نمی توان انتظار داشت همیشه مورد تأیید و پذیرش افراد باشیم.

به توانایی های خود تکیه کنید

موقع گفت و گو با دیگران، به جای فکر کدرن به عیوب خود، سعی کنید افکار خود را به گفتگو با شخص مقابل متمرکز کنید. بااین روش دچار اضطراب نمی شوید و شخص مقابل نیز از توجه شما، راضی خواهد بود. برای رهایی از عدم اعتماد به نفس، به موفقیت ها و توانایی های خود فکرکنید.

مقاومت بر انجام کارها

باور  داشته باشید که می توانید با تکیه برتوانایی های خویش، با سعی و تلاش، به نتیجه مطلوب برسید. مسئولیت انجام کارها را به عقب نیندازید.

همچنین بخوانید:

افزایش عزت نفس کودکان با همین نکات ساده

منبع: تبیان


آیا شما هم علاقه زیادی به خوردن ماست دارید اما از اینکه همیشه ماست را به شکل ساده و بی‌طعم بخورید، خسته شدید.راه حل ساده است. فقط کافیست از این ایده‌های خوشمزه استفاده کنید تا ماسترا به شکل جدیدی بخورید. به سراغ آشپزخانه بروید و از مواد ساده‌ای که در آشپزخانه دارید استفاده کنید. فقط یادتان باشید برای تهیه این ایده‌ها، از ماست‌های طعم‌دار همچون ماست‌های میوه‌ای آماده استفاده نکنید.

ماست طعم دار و مغذی آماده کنید

گوجه فرنگی، ریحان، سیر

ایده های ماست طعم دار با گوجه فرنگی - آمازایران

گوجه فرنگی، منبع عالی ویتامین C بوده و غنی از آنتی اکسیدان لیکوپن می باشد ، که برای سلامت پوست و قلب مفید است.

ریحان خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و خواص ضد سرطانی دارد. سیر نیزترکیب گوگرد به نام آلیسین دارد، که علاوه بر محافظت از قلب، به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش فشار خون نیز کمک می کند. ماست را بر روی گوجه‌های نصف شده بریزید. سیر خرد شده و چند برگ ریحان خرد شده هم به ماست اضافه کنید. کمی روغن زیتون روی آن بریزید. برای طعم‌دار کردن ماست،  از ادویه‌هایی مثل نمک و فلفل سیاه تازه استفاده کنید.

ادامه (کلیک کنید)


شلغم، گیاهی از خانواده کلم است و در هوای سرد، رشد خوبی دارد. این گیاه مغذی و مقوی، دارای قند گیاهی است و املاحی همچون کلسیم و منزیم، ارزش عذایی آن را بیشتر می‌کند.این گیاه سرشار از ویتامین C است. شلغم حاوی فولیک اسید، اسید پانتوتنیک، ویتامین‌های ث، ب و آو همچنین املاح معدنی ضروری شامل فسفر، کلسیم، گوگرد، منیزیم و ید، مس می‌باشد. در این مطلب برخی از خواص شلغم بیان می‌شود.

از خواص شلغم بیشتر بدانید

  • از آنجائیکه شلغم حاوی نشاسته، پروتئین و سلولز می باشد، بنابراین ماده‌ای نیروزاست.
  • برای درمان سرفه و نرم کردن سینه شلغم مفید است. مصرف آن نقش مهمی در پیشگیری و درمان سرماخوردگی نیز دارد.
  • برای تسکین گلودردهای باکتریایی، قرقره کردن آب شلغم مفید است.
  • شلغم حاوی ویتامین A و C است و برای بینایی نیز مفید است.
  • درمان جوش صورت نیز از مزایای نوشیدن آب شلغم است.
ادامه (کلیک کنید)

فلفل دلمه ای، سبزی خوشمزه ای که در غذاهایمختلفی همچون پیتزا، مایه ماکارونی و برخی سالادها استفاده می شود. احتمالاً برای شما هم این سوال مطرح شده است که فلفل دلمه ای قرمز خواص بیشتری دارد یا رنگ های دیگر؟

فلفل دلمه علاوه بر عطر و طعم فوق العاده  و خوش طعم کردن غذاها، خواص زیادی هم دارد از جمله:

خواص فلفل دلمه ای چیست؟

  • فلفل دلمه ای  بسیار کم کالری بوده و از مواد غذایی مناسب برای لاغر شدن می باشد.
  • ویتامین C و بتاکاروتن فراوان موجود در فلفل دلمه ای، جزء آنتی اکسیدان‌های قوی بوده و در نتیجه از بروز سرطان پیشگیری می کند.
  • مصرف این سبزی باعث کاهش احتمال بروز آب مروارید چشم می شود. علت این خاصیت ویتامین A  و لوتئین و گزانتین موجود در آن می باشد.
  • اسید فولیک از گرفتگی رگ‌ ها و بروز بیماری های قلبی به‌ خصوص در بیماران دیابتی جلوگیری می کند. فلفل دلمه ای نیز حاوی اسید فولیک می باشد.
  • فلفل دلمه ای حاوی فیبر می باشد و باعث کاهش کلسترول خون می شود.

و اما کدام رنگ فلفل دلمه ای بهتر است؟

مشاده ادامه مطلب در لینک زیر:

ادامه (کلیک کنید)
شاید خیلی از ما اضطراب را در مواقع مختلف در زندگی تجربه کرده‌ایم. گاهی به خاطر همین اضطراب، از برخی فعالیت‌های اجتماعی کنار کشیده‌ایم. برای مقابله با اضطراب می توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید.

البته این موضوع که گاهی در برخی موارد به طور طبیعی دچار اضطراب شویم، طبیعی است. اما اگر اضطراب به صورت مزمن و همیشگی باشد، می‌تواند زندگی شخص را با مشکلاتی مواجه کند.

گام‌هایی برای مقابله با اضطراب

اضطراب زودگذر است

هرچند اضطراب برای شما احساس آزاردهنده و ناخوشایندی است، اما خطر خاصی از نظر فیزیکی وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که این احساس زود گذر است. دقت داشته باشید عواملی که باعث اضطراب شما شده‌اند، دائمی نیست. با این تفکر احساس آرامش خواهید داشت.

اگر اضطراب مانع حضور شما در یک فعالیت اجتماعی یا رویداد است، سعی کنید برخلاف چیزی که ذهنتان می‌گوید،

 کنترل را در دست گرفته و مانند یک مبارز رفتار کنید.

پذیرای شرایط باشید

گاهی گرفتار مسائلی می‌شوید که از کنترل شما خارج است. ترافیک و یا بد اخلاقی رئیس نمونه‌هایی از این قبیل مسائل است. با خودتان کنار بیایید که گاهی چیزهای بد هم اتفاق می‌افتد.

جمله‌ای کلیدی

به جای اینکه منتظر باشید تا دیگران به شما بگویند که تنها نیستید، خودتان مرتب با خود تکرار کنید که «من می‌توانم انجامش دهم».

به فرصت‌ها فکر کنید

مانع‌ها هم در مسیر ممکن است فرصتی باشند. بنابراین مشکلات مختلف را که در مسیر با آنها مواجه می‌شوید، همچون پلی برای یادگیری و رشد بیشتر بدانید.

کنترل را در دست گیرید

اگر اضطراب مانع حضور شما در یک فعالیت اجتماعی یا رویداد است، سعی کنیدبرخلاف چیزی که ذهنتان می‌گوید، کنترل را در دست گرفته و مانند یک مبارز رفتار کنید.

خواب مناسب داشته باشید

نداشتن خواب شبانه، باعث می‌شود فعالیت‌های مغزی در بخش‌هایی از مغز که با اضطراب مرتبط است، تقویت شود.

 

همچنین بخوانید:

حقایقی در باره استرس که باید بدانیم

راهکارهایی برای مقابله با استرس (1)

 

منبع: پاساژ اینترنتی آمازایران
اگر به دنبال راهکاری طبیعی برای تسکین گلودرد خود هستید، از ریشه گل ختمی غافل نشوید.

علامت اصلی گلودرد، سوزش و درد در گلو به ویژه موقع بلعیدن غذا است. گلودرد در واقع بخشی از پاسخ ایمنی بدن به بسیاری از ویروس‍‌ها و برخی باکتری‌هاست.

پاسخ ایمنی طبیعی شما منجر به التهاب و تورم غشاهای مخاطی در گلو می شود.

خوشبختانه درمان‌های طبیعی برای تسکین و بهبود گلودرد وجود دارد. یکی از این راه حل‌ها استفاده از ریشه گل ختمی است.

هرکدام از قسمت‌های مختلف گل ختمی، خواص مختلفی دارند. به عنوان مثال برگ‌های گل ختمی برای درمان سوختگی و گازگرفتگی مفید است. در حالیکه از ریشه این گیاه برای تسکین سرماخوردگی و گلودرد استفاده می شود.

نکته: زنان باردار و مادران شیرده باید از زیاد خوردن آن پرهیز کنند.

ریشه گل ختمی برای درمان گلودرد

گل ختمی از قدیم برای درمان گلودرد استفادهمی‌شود.  ریشه این گیاه شامل ماده‌ای مثل ژلاتین است که همچون لعاب می‌ماند و وقتی آن را فرو می‌برید، گلو را نرم و روان می‌کند.

قرص‌های مکیدنی حاوی ریشه ختمی نیز در حیوانات تست شده و موثر بودن و غیر سمی بودن آنها حتی در دوزهای بالا  مشخص شده است.

در اینجا دستورالعملی برای استفاده از ریشه گل ختمی برای تسکین گلودردهای دردناک ارائه می‌شود.

برای مشاهده ادامه مقاله بر لینک زیر کلیک کنید:


چگونه از ریشه گل ختمی برای تسکین گلودرد استفاده کنیم؟
توصیه می‌شود زنان آب نارگیل بنوشند، اما مزایای آب نارگیل چیست؟ و چرا توصیه می‌شود که زنان آب نارگیل بنوشند؟ با ما همراه باشید تا با برخی از مزایای آب نارگیل برای زنان آشنا شوید.

مزایای آب نارگیل برای زنان

بارداری سالم

در برخی کشورها خانمها در دوران بارداری آبنارگیل استفاده می کنند. علت آن هم مقابله با استفراغ در ویار حاملگی است.آب نارگیل دارای اسید لوریک  می‌باشد که ضد میکروب و ضد باکتری می‌باشد. همچنین حاوی ویتامین A می‌باشد که آن هم برای دوران بارداری مفید است. آب نارگیل دارای حاوی الکترولیت ها، کلرید، کلسیم، پتاسیم، سدیم و ریبوفلاوین می باشد.

درمان عفونت ادرار

معمولاً خانمها به عفونت ادرار مبتلا می شوند و آب نارگیل میکرب موجود در ادرار را نابود می کند. به این منظور بهتراست دوبار در روز آب نارگیل بنوشید.

حفظ رطوبت بدن

همان گونه که می دانید کم شدن آب بدن باعث مشکلاتی در بدن می شود. آب نارگیل نوشیدنی سالمی است که علاوه بر هیدراته نگه داشتن بدن، باعث می شود سموم هم از بین بروند.

با آب نارگیل لاغر شوید

از آنجائیکه آب نارگیل...

مشاهده ادامه مقاله در لینک زیر:

مزایای آب نارگیل برای زنان
خم کدو حاوی موادی همچون منگنز، مس، پروتئین و روی می‌باشد که برای سلامتی مفید است. در این مطلب برخی از خواص تخم کدو بیان می شود.

*** تخم کدو باعث کاهش سطح قند خون شده و در نتیجه برای افراد دیابتی ماده‌ای مفید است.

*** از خواص تخم کدو کاهش وزن است.تخم کدو حاوی فیبر، ویتامین‌ها، پروتئین و مواد معدنی است. علاوه بر این، این دانه ها به دلیل دارا بودن فسفر، باعث افزایش سوخت و ساز کربوهیدرات ها و چربی ها می شوند. بنابراین برای کاهش وزن روی تخم کدو نیز حساب کنید. بهترین انواع خوراکی رژیمی پاییزه برای کاهش وزن

تخم کدو،دارای مواد شیمیایی گیاهی است که تریپتوفان را به سروتونین تبدیل می کنند،بنابراین این دانه ها برای کاهش افسردگی و بهبود خلق و خو مفید است.

*** از آنجائیکه تخم کدو حاوی آنتی اکسیدان ضد التهاب است از دانه های کدو به عنوان دارویی موثر برای آرتروز استفاده کنید.

*** یکی دیگر از خواص تخم کدو استحکام استخوان هاست. در واقع تخم کدو به دلیل دارا بودن روی و فسفر، برای استحکاماستخوان ها مفید است.خانم ها بخوانند: 5 راه برای تقویت استخوان

*** احتمالاً شنیدن این خاصیت از خواص تخم کدو برایتان جالب خواهد بود: خوش اخلاقی

تخم کدو، دارای مواد شیمیایی گیاهی است که تریپتوفان را به سروتونین تبدیل می کنند، بنابراین این دانه ها برای کاهش افسردگی و بهبود خلق و خو مفید است.

*** دانه های کدو باعث تعدیل هورمون ها شده و علائم یائسگی همچون سردرد، تعریق شبانه و نوسانات خلقی و گرگرفتگی کاهش پیدا می کند.

*** تخم کدو سرشار از آنتی اکسیدان است و برای درمان پروستات نیز مفید است.

*** بر اساس تحقیقات عصاره دانه کدو برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی پروستات، روده بزرگ و پستان مفید است.

 

همچنین بخوانید:

خواص جالبی از کدو حلوایی

طرز تهیه خوراکی‌های خوشمزه با کدو حلوایی

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


X